Nápověda pro Hodnocení záznamů

Nápověda k online katalogu IPAC.

Funkce hodnocení záznamů je k dispozici pro všechny čtenáře, kteří se chtějí podělit o své zážitky a doporučit titul ostatním čtenářům. Hodnotit je možné jak slovně, tak i souhrnně pomocí hvězdiček.

Vysvětlení pojmů

 • Komentáře: Slovní hodnocení díla.
 • Hodnocení: Číselné hodnocení, vyjádřené hvězdičkami.

Princip

Hodnotit je možné vyhledané záznamy přímo na stránce vyhledávání pomocí formuláře dostupného po kliknutí na odkaz přidat komentář, nebo po kliknutí na ikonu hvězdiček na stránce vyhledávání. Hodnotit je možné také na stránce detailu záznamu v dolní části stránky. V dolní části stránky detailu záznamu dále naleznete slovní hodnocení ostatních čtenářů včetně hvězdičkového hodnocení k jednotlivým komentářům, pokud bylo společně s textovým hodnocením uděleno. Pomocí hvězdiček se hodnotí na stupnici 1-5, kde 1 představuje nejhorší hodnocení a 5 nejlepší.

Hodnocení záznamů je sdíleno pomocí služby Obálky knih, pokud tento způsob knihovna podporuje. V takovém případě jsou komentáře a hodnocení sdílené na národní úrovni a komentáře a hodnocení můžou být zobrazeny i v katalogu jiné knihovny zapojené do projektu obálkyknih.cz. V opačném případě jsou komentáře a hodnocení ukládány lokálně - pro danou knihovnu.

Stránka hodnocení záznamů slouží k zobrazení všech Vámi udělených komentářů. Pozor: po přidání textového komentáře je možné text upravit pouze v den přidání.

Nastavení komentářů v katalogu

Možnosti hodnocení záznamů

 • Vytvářet nové hodnocení nebo komentář je umožněno pouze registrovanému čtenáři. Není k dispozici pro předregistrované čtenáře.
 • Zobrazení komentářů a hodnocení je k dispozici všem, i nepřihlášeným uživatelům.
 • Komentáře jsou anonymní. U příspěvku není zveřejněno jméno čtenáře. Je zveřejněno pouze jméno knihovny, ve které je čtenářem.
 • Čtenář může ohodnotit a okomentovat daný titul pouze jednou.
 • Uživatel, který hodnocení udělil, může nadále přidat slovní komentář. Platí pravidlo 1 uživatel = 1 komentář + 1 ohodnocení.
 • Administrátor může komentář smazat (z důvodu vulgárnosti apod.) a v případě vícenásobného smazání má knihovna právo účet zablokovat pro možnost dalšího hodnocení.
 • Pozor: uživatel může text komentáře změnit pouze v den přidání komentáře. Další změna textu komentáře nebude možná.

Způsoby zobrazení hodnocení záznamů v katalogu IPAC

Způsob zobrazení komentářů v katalogu IPAC si může měnit každý přihlášený uživatel individuálně za pomoci nastavení svého uživatelského účtu na stránce nastavení katalogu.
Možnosti:

 • Vypnuté komentáře - Možnost přispívání komentáři není možné a existující komentáře děl nejsou viditelné. Hvězdičkové hodnocení je viditelné a je možné ho používat.
 • Komentáře zobrazovat na vyžádání - V detailu díla se při načtení stránky komentáře automaticky nezobrazí. Zobrazí se až po kliknutí na odkaz.
 • Komentáře viditelné - Komentáře se v detailu díla zobrazí vždy a bez vyžádání. Komentáře jsou stránkovány po 20 záznamech.

  Tyto stránky využívají soubory cookies, které usnadňují jejich prohlížení. Další informace o tom jak používáme cookies.